Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Misie przed zimą

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

NIEDŹWIEDZIE (03) Rosyjski fotograf przyrody Igor Szpilionok obserwuje niedźwiedzie brunatne w ich raju na Kamczatce, robi im zdjęcia i prowadzi opis. W tym roku też.

 

Jest już koniec jesieni. W ciągu ostatnich dni nad jeziorem wyraźnie ubyło niedźwiedzi. Rozchodzą się w góry do miejsc gawrowania. Tylko najbardziej wytrwałe samice nadal przebywają z młodymi na tarliskach wciąż idących w górę rzek łososi i dopychają się rybami. One potrzebują najwięcej kalorii i sadła.

Fot. 01

 

Na pierwszym zdjęciu: Natalia z trójką tegorocznych młodych. Rodzina ta w połowie lata pojawiła się w okolicach osady strażników Oziornyj, stając się główną atrakcją wśród turystów. Wszyscy się wtedy zamartwiali mizernym wyglądem niedźwiedzicy i jej przychówku. Ale teraz nie trzeba się już martwić: Natalia i jej dziatwa są idealnie przygotowane do zimowania i wciąż obrastają w sadło.

 

 

Fot.02

 

A to Tesla ze swymi bliźniakami Sonią i Samsonem — nasi sąsiedzi z okolic osady Trawianoj. Rozpieszczone maluchy zawsze były okropnymi leniami i śpiochami, a teraz boję się, że nie zdążą dotrzeć do gawry, bo usną po drodze :)

 

Fot.03

 

Fot.04

 

Fot.05

 

Dzięki błogosławionej obfitości wybornego pożywienia niektóre misie zamarudzą tu nawet do Nowego Roku. Już nawet nie łowią ryb, tylko czekają na te, które wyczerpane tarłem, dogorywające lub martwe spływają z prądem strumieni. Są powolne i ociężałe, ale żal im łatwej zdobyczy, bo na wiosnę ryb nie będzie…

 

Fot.06

 

Fot.07

 

Kazdego dnia kolejne spasione niedźwiedzie odchodzą jednak sennym krokiem w stronę zimowych leży najczęściej położonych wyżej w górach, czyli gawr. Gawra jest zwykle upatrzona zawczasu, zawsze tylko własna, najlepiej ta sama każdego roku. Przeważnie jest to jama lub wykrot pod korzeniami na zboczu, w spokojnej i odludnej okolicy, bezpieczna przez zalaniem i intruzami. Wbrew powszechnej opinii, zimowy sen niedźwiedzi jest płytki i czujny, niedźwiedzie często się budzą, wychodzą ugasić pragnienie (śniegiem), wypróżnić się i rozprostować kości. Im bliżej wiosny tym bardziej robią się agresywne.

 

Fot.08

 

W czasie zimowego snu, zwykle podczas najtęższych mrozów dochodzi do porodu młodych. Dla niedźwiedzicy nie jest to wielki wysiłek, bo u niedźwiedzi poród jest mocno przedwczesny, jakby poronienie, a maleńkie młode rodzą się jako wcześniaki: ślepe, nagie i zupełnie niedołężne. Matka opiekuje się nimi długo i troskliwie, karmi je i ogrzewa – niedźwiedzica jest jedną z najlepszych matek w przyrodzie. Nagromadzony tłuszcz i rozpuszczone w nim substancje odżywcze są przerabiane na pożywne mleko, którym matka troskliwie karmi małe misie. Są praktycznie przyssane cały czas do jej sutków. Zanim nie wyrosną na tyle, aby móc wyjść i pójść za matką, niedźwiedzica nie opuszcza gawry ani na chwilę. 

 

Fot.09

 

Klimat na Kamczatce, a zwłaszcza na jej  południu jest wyjątkowy z uwagi na obecność wielu czynnych wulkanów, gejzerów i gorących źródeł. Mimo, że jest to daleka Północ o siarczystych mrozach i lodowatym syberyjskim wietrze, wiele rzek i jezior nie zamarza, są więc ryby i dużo zwierząt, a życie toczy się przez cały rok. Dotyczy to również w znacznym stopniu bardzo licznych tam niedźwiedzi brunatnych. Dla nich Kamczatka jest rajem.

 

Fot.10

 

Fot.11

 

Fot.12

 

Fot.13

 

Fot.14

 

Fot.15. A tak jest we wnętrzu gawry

 

 

W otwartym cyklu NIEDŹWIEDZIE  na moim blogu ukazały się jak dotąd następujące pozycje:

01.Niedźwiedź, władca gór (23.11.2015)

02.Mały sukces wielkiej pandy (10.04.2017)

03.Misie przed zimą (11.12.2017)

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930