Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Strzały w Ankarze

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Zabójstwo ambasadora Rosji Andrieja Karłowa w Ankarze to bezprecedensowy przypadek w światowej dyplomacji. Kto za nim stał i jak będą teraz wyglądać relacje między Rosją i Turcją?

 

Swoją wersją nt. tragedii podzielił się na Twitterze mer Ankary Melih Gökçek. Turecki urzędnik oświadczył, że za plecami zabójcy mogli stać „ci sami przestępcy, którzy stali za atakiem na rosyjski samolot".

Mężczyzna, który zaatakował rosyjskiego ambasadora mógł być zwolennikiem organizacji FETO znajdującej się pod kontrolą opozycyjnego duchownego Fethullaha  Gülena — uważa Gökçek. Mer Ankary przekonuje, że dywersja miała na celu zaszkodzenie relacjom między Rosją i Turcją, a de facto tureckiemu prezydentowi Recepowi Tayyipowi Erdoganowi. Wersja Meliha Gökçeka ma pełne prawo bytu. Turecki rząd jest przecież przekonany, że Gülen miał swój udział w nieudanej próbie przewrotu państwowego. Turecka policja już sprawdza zabójcę rosyjskiego ambasadora pod kątem powiązań z ugrupowaniem „Dżabhat an-Nusra". To natomiast naprowadza na inne tory: kto mógł kierować młodym ekstremistą? Zdaniem redaktora naczelnego gazety „Problemy strategii narodowej" Ażdara Kurtowa, za zabójstwem Karłowa stoją najprawdopodobniej formacje zbrojne, które poniosły fiasko w Aleppo.

Po tym tragicznym incydencie, Moskwa znów będzie miała kilka nieprzyjemnych pytań do swoich tureckich partnerów. Kurtow uważa, że władze Turcji ponoszą odpowiedzialność za tragedię. „Zabójstwo rosyjskiego ambasadora to bezprecedensowy przypadek w światowej praktyce. Niezależnie od tego, kto był jego organizatorem, strona turecka ponosi pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo dyplomaty, gdy ten przebywał poza ambasadą. Nie mówię już o immunitecie dyplomatycznym przewidzianym w Konwencji Wiedeńskiej". Tureckie ministerstwo spraw zagranicznych już nazwało zabójstwo Karłowa „tchórzliwym atakiem terrorystycznym" i wyraziło pełną determinację w zakresie pociągnięcia do odpowiedzialności jej organizatorów. Komentator polityczny Marva Usman zauważa, że na wystawie w Ankarze nie zostały zachowane środki bezpieczeństwa.

 „Chcę zauważyć, że do śmierci rosyjskiego ambasadora doprowadziły naruszenia zasad bezpieczeństwa podczas inauguracji wystawy w Ankarze. To, że były funkcjonariusz policji, zabójca Andrieja Karłowa, dostał się na wystawę, mając przy sobie broń, świadczy o dużym błędzie, jakiego dopuściły się zarówno służby odpowiedzialne za ochronę wystawy jak i siły bezpieczeństwa Turcji" — powiedziała politolog. Marva Usman zauważyła także, że zabójca dość długo wykrzykiwał hasła islamistyczne i nikt mu w tym nie przeszkadzał. „Należy zwrócić uwagę na to, jak długo zabójca wygłaszał swoją mowę. Perorował przez jakieś pięć minut, i nikt nie otworzył do niego ognia, nikt nawet nie próbował go zatrzymać. Jeśli nikt nie miał przy sobie broni palnej, to ochrona powinna była mieć przy sobie co najmniej urządzenie do elektrowstrząsów. W mojej ocenie, to kolejny dowód naruszeń wymogów bezpieczeństwa" — powiedziała Osman. Ekspertka podkreśliła przy tym, że zabójca nie mógł kierować się pobudkami religijnymi, bo jego akcja nie odpowiada zasadom islamu.

„Turcja musi otworzyć oczy i zwrócić szczególną uwagę na terroryzm, który przeniknął do wielu tureckich regionów" — podsumowała Osman. Były amerykański dyplomata James Jatras uważa, że atak miał na celu zerwanie zaplanowanego na dzisiaj spotkania szefów resortów obrony i spraw zagranicznych Rosji, Turcji i Iranu. Były ambasador Wielkiej Brytanii w Syrii Peter Ford podkreślił, że jest zaniepokojony nastrojami i nastawieniem wobec Rosji i brakiem adekwatnych środków bezpieczeństwa wobec dyplomatów. „Jestem nadzwyczaj oburzony zachowaniem tych osób, szczególnie na Zachodzie, które demonizują Rosję w związku z operacją w Aleppo. Ci, którzy tak nieodpowiedzialnie mówią o ludobójstwie, rzezi, masowej zagładzie, nie przedstawiają dowodów tych dzikich oskarżeń. Boris Johnson, Samantha Power, David Miliband, John Kerry, wszystkie te osoby powinny przemówić sobie do sumienia" — zauważył były ambasador Wielkiej Brytanii w Syrii Peter Ford.

 

[źródło: Sputnik]

KOMENTARZE

 • Gdzie była własna ochrona ambasadora.
  Palcówki dyplomatyczne mają własną ochronę i są to służby specjalne danego kraju do jakiego ambasada przynależy
  Więc czemu autorka nie zapyta gdzie była własna ochrona ambasadora. Czy właśnie w tym dniu mieli wolne
  Pozdrawiam i zdrowia
 • @Husky 23:01:33
  -Umówili się z polskimi prokuratorami i pojechali na ryby.
 • @
  Dnia 8-go listopada i po raz drugi 19-go grudnia 2016 operatorzy Nowego Porządku Świata (New World Order) zostali wyesksponowani i potwierdziły się tzw. teorie spiskowe. Po raz pierwszy w historii USA, Milcząca Większość zagrzmiała jasno i stanowczo przy urnach wyborczych. Konsekwentnie, amerykańska żydo-komuna, a w tym media, sromotnie przegrała.
  Rządzący aparat Komunistów obarczył za to winą Rosję, licząc na przestarzały anty-Radziecki sentyment Amerykanów z czasów Zimnej Wojny. Tymczasem Putin, tak samo jak my Polacy, jest wrogo ustosunkowany do zamierzchłego systemu ZSRR. Również, jak na złość syjonistycznej Korporacji USA, Putin jest pokornym Chrześcijaninem!

  W rewanżu za utracony grunt pod nogami, drużyna cichotajnych islamistów, i oficjalnie anty-Chrześcijan: Barack Hussein Obama i Hillary Rodham Rosenberg (oboje dzieci agitatorów marksistowskich) postanowili się zemścić!
  Dnia 19-go grudnia, Obama zapowiedział podczas swojej ostatniej Konferencji Prasowej: „Odpowiemy proporcjonalnie w czasie i miejscu, które wybierzemy.”
  Tego samego dnia, rosyjski ambasador został zastrzelony w Ankarze oraz cieżarówka wjechała w tłum Cherześcijan kupujących świąteczne prezenty na rynku w Berlinie. Oba te zamachy dokonane zostały przez tzw. „uśpionych żołnierzy islamu”.
  Zatem, kto ich obudził, jeśli nie Barack Hussein Obama?

  Ci, którzy znają Komunistów twierdzą, że będą się mścić tak długo, aż doprowadzą do III-ej Wojny Światowej. A potem? Długo planowany Nowy Porządek Świata (New World Order), czyli Żydowscy Mistrzowie i ich Niewolnicy.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31