Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Ofensywa w Aleppo

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

CO PISZĄ INNI: Michał Mazur na Xportalu udatnie podsumował najnowsze sukcesy syryjskiej armii rządowej w Aleppo. Sytuacja sprzed czterech dni.


  Porównanie sytuacji w Aleppo (1) stan z lipca 2013 roku; (2) stan z 25-go lipca br. Kolor czerwony – armia rządowa; zielony – dżihadyści; żółty- Kurdowie; czarny – Państwo Islamskie.

Wczoraj we wczesnych godzinach porannych Syryjska Armia Arabska rozesłała mieszkańcom zajętych przez terrorystów dzielnic Aleppo zapewnienia, że mają ostatnią możliwość swobodnego opuszczenia miasta przed nadchodzącą ofensywą. Z około 250 tys. cywilów zamieszkujących te dzielnice około połowa przemieściła się do zamieszkanych do części Aleppo kontrolowanych przez legalny rząd Syrii (zamieszkanych przez ok. 1 mln 300 tys. mieszkańców). Niestety, pojawiły się też doniesienia o terrorystach-snajperach, którzy w okolicach al-Ramouseh oddali wiele strzałów do opuszczającej zagrożone dzielnice ludności cywilnej: od kul miała zginąć jedna osoba, 5 innych zostało rannych).

Po wcześniejszych postępach w rejonach dzielnicy al-Khalediyeh, terenów przemysłowych w al-Lairamoun i autostrady Castillo syryjskie wojska rządowe (SAA), wspierane przez Hezbollah, Narodowe Siły Obrony (NDF) i ochotnicze milicje lokalne uzyskały dogodną pozycję do generalnego szturmu, tak by nacierając od północy i południa móc okrążyć terrorystów w rejonie dzielnicy Bani Zeid. Na dodatek Syryjskie Siły Demokratyczne (czyli głównie YPG), trzymające się mocno w zamieszkanej głównie przez Kurdów dzielnicy Szeik Maqsud, również nasiliły działania ofensywne w ostatnich dniach.

Natarcie Syryjskiej Armii Arabskiej i jej sojuszników rozpoczęło się wczoraj (tj. 27.07) około ósmej rano, w ciągu kilku godzin północne i południowe zgrupowania prorządowe znalazły się od siebie w odległości ok. 1000-1100 m. Dowodził nim pułkownik Suheil al-Hassan (ps. „Tygrys”), alawita, zaś jedną z wiodących grup uderzeniowych stanowili żołnierze bezpośrednio mu podlegającej, elitarnej formacji „Tygrysów” (Qawat Al-Nimr).

W toku ciężkich walk ulicznych, w tym intensywnych zmagań z al-Nusrą o budynki Osiedla Młodzieży („Youth Housing Complex”), również Kurdowie odnieśli sukces – zajmując ostatecznie większość tych terenów. Udało im się zająć także część blokowisk w dzielnicy Bani Zeid. Tym samym w godzinach popołudniowych zetknęli się z pozycjami armii syryjskiej, domykając wspólnie pierścień okrążenia tak na północy, jak i na południu.

Po całym dniu ciężkich walk, około godziny 18. czasu polskiego zaczęły napływać pierwsze, niepotwierdzone jeszcze przez główne media bliskowschodnie wiadomości o klęsce islamistów. W tym samym czasie pojawiło się oświadczenie Sztabu Generalnego. Natomiast około trzy godziny później syryjska „umiarkowana opozycja” (złożona z ugrupowań popieranych przez Zachód) za pośrednictwem własnych kanałów medialnych przyznała, jaka jest sytuacja – twierdząc na dodatek, że wojska rządowe zajęły całą dzielnicę Bani Zeid. Jednakże według agencji prasowej FarsNews, walki na obrzeżach tej dzielnicy trwały jeszcze we wczesnych godzinach porannych następnego dnia (tj. dziś, 28.07).

Siły rządowe i ich sojusznicy wówczas nie zajęli jeszcze całości terenów rolniczych w Mallah, na północnych przedmieściach miasta. Warto jednak pamiętać, że większość owego terenu mogli dość łatwo kontrolować za pomocą ognia prowadzonego z pozycji przy autostradzie Castello (której zaledwie kawałek pozostawał w rękach islamistów), a także z północnego jak i z południowego krańca pozycji zajętych przez siebie – dziś w godzinach porannych odległość między nimi wynosiła już zaledwie ok. 900 m. Tym samym jakiekolwiek dostawy broni i aprowizacji dla terrorystów stały się praktycznie niemożliwe. Oznacza to, ze „umiarkowani terroryści” znaleźli się w kotle okrążenia.

Dziś (tj. 28.07) we wczesnych godzinach porannych armia syryjska i jej sojusznicy rozpoczęli generalne natarcie w rejonie Bani Zeid – dzielnica została wyzwolona około godziny 11 przed południem. W tym samym czasie zajęli także 12 fabryk i magazynów w terenie przemysłowym al-Lairamoun (już wcześniej kontrolując ok. 90 proc. tego obszaru). Kurdom natomiast udało się zająć najbardziej wysuniętą na zachód część Osiedla Młodzieży.

Później wojska rządowe zajęły pozostały kawałek farm Mallah, sąsiadujący z północnymi obrzeżami dzielnicy Bani Zeid, oraz pozostający wcześniej pod kontrolą islamistów brakujący odcinek autostrady Costello. Tym samym zamknięty został drugi pierścień okrążenia.

Pierwsze informacje o sukcesie zaczęły się pojawiać w syryjskich mediach państwowych (transmisje na żywo, jednak o zasięgu niewykraczającym poza świat arabski), jak i niemal natychmiast za pośrednictwem mediów społecznościowych – dzięki pracy aktywistów syryjskich i wspomagających ich ludzi spoza Syrii, wiarygodne informacje stały się dostępne odbiorcom na całym świecie jeszcze zanim zagościły na stronach światowych agencji informacyjnych (jak np. FarsNews). Dla kontrastu zachodnie media głównego nurtu jeszcze przez wiele godzin nie przekazały żadnych informacji nt. sukcesów połączonych sił antydżihadystycznych w Aleppo.

Sytuacja na froncie walk –  28.07.2016 w godzinach przedpołudniowych. Kolorem fioletowym zaznaczono straty terytorialne islamistów, czerwone – armia rządowa, zielone – „umiarkowani terroryści”, żółte – Kurdowie.

 

W toku kilkudniowych, intensywnych walk członkowie terrorystycznych frakcji al-Nusra, Ahrar al-Sham, protureckiej brygady Sułtan Murad oraz „umiarkowanego” Ruchu Nur ad-Din al-Zinki (poznanego ostatnio z brutalnej egzekucji palestyńskiego chłopca) ponieśli ciężkie straty. Według nieoficjalnych doniesień wielu z nich (fanatyków przecież!) od co najmniej kilku „gorących” dni rozważa złożenie broni, do czego za pomocą mediów tradycyjnych, internetu, megafonów i ulotek (zrzucanych także z samolotów i helikopterów) nawołują syryjskie władze.

Aleppo przed wybuchem wojny stanowiło jeden z najważniejszych ośrodków przemysłowych i handlowych. Pamiętając o tym, a także dążąc do jak najszybszej odbudowy kraju, dziś około 8.00 czasu polskiego syryjskie władze wydały oświadczenie, że obiekty przemysłowe w Aleppo zostaną zwrócone ich prawowitym właścicielom. Nad tym procesem czuwać ma lokalny sztab wojskowy, współpracując z przedstawicielami administracji lokalnej.

Natomiast w transmitowanym przez syryjską telewizję państwową przemówieniu prezydent Baszar al-Asad zaoferował amnestię tym bojownikom, którzy dobrowolnie złożą broń. Również syryjski Sztab Generalny wysłał swym przeciwnikom walczącym w Aleppo i okolicach propozycję poddania się – za pośrednictwem… SMSów.

Dyslokacja wojsk wiernych rządowi w rejon Aleppo sprawiła jednak, że ich niedobór dał się odczuć w pozostałych rejonach: tego samego dnia Dżajsz al-Fatah, wykorzystując sytuację rozpoczęło ofensywę na północnym wschodzie muhafazy (prowincji administracyjnej) Latakia. Operujące przy zredukowanym stanie liczebnym zgrupowania wojska rządowych z rejonu gór Zuwayqat zostały zmuszone do wycofania się na południe, unikając tym samym okrążenia. Dżajsz al-Fatah zdołał zająć pozycje na jednym z najwyższych szczytów, jednak nie zdołał zająć innych strategicznie ważnych punktów dookoła niego – bez zajęcia których nie ma mowy o utrzymaniu wspomnianej pozycji na dłuższą metę.

Natomiast również wczoraj, na północy i zachodzie prowincji Idlib rozpoczęły się walki między dżihadystycznymi ugrupowaniami Dżand al-Aqsa i Ahrar al-Sham. Wcześniej to pierwsze ugrupowanie zostało oskarżone przez swoich dotychczasowych sojuszników o „zdradę” – choć nie bardzo wiadomo, na czym miałaby ona polegać. Wcześniejsze doniesienia sugerowały, że te dwa ugrupowania pokłóciły się o wymuszone na cywilach pieniądze. Jest to dość częsty motyw, powracający regularnie w doniesieniach z Syrii: z tego samego powodu nie najlepiej układała się współpraca al-Nusry z pozostałymi frakcjami terrorystycznymi w Aleppo. Co w oczywisty sposób przyczyniło się do ich klęski.

Podsumowując, sytuacja rozwija się po myśli większości Syryjczyków, radując także rząd w Damaszku i jego sojuszników. Wielka bitwa o Aleppo – w kontekście syryjskim zwana „Matką wszystkich bitew” – powoli dobiega końca. Podobnie jak marzenia wrogów niepodległej Syrii o stworzeniu „opozycyjnego” quasi-państewka syryjskiego na północy kraju.

Dowodzacy natarciem armii syryjskiej płk  Suheil al-Hassan ps. Tygrys

 

KOMENTARZE

 • Bardzo miłe wiadomości.
  No, może nie dla Faszyngtonu:)
 • info z 1 sierpnia 2016
  http://m.gazeta.ru/army/news/8943809.shtml

  http://redironnights.blogspot.ru/2016/08/blog-post_1.html

  http://redironnights.blogspot.ru/2016/08/aleppo-drone-video-of-rebels-storming.html

  http://redironnights.blogspot.ru/2016/08/blog-post_90.html

  https://pbs.twimg.com/media/CowvkHFWEAArQGt.jpg
 • Milo Pana znowu czytac.Jak tam na dzialce bylo?
  :)
 • @Berehynia 20:56:35
  Tu cały film +18
  Jak potraktowali ciała rosyjskich pilotów.
  https://www.almasdarnews.com/article/warning-18-video-syrias-islamist-rebels-desecrate-bodies-fallen-russian-pilots/
 • @lorenco 23:23:02
  Ale chyba to nie muslimy (islamiści ) tak potrafili beszczescic zwłoki
  to raczej jacyś najemnicy.
  Potworne
 • @Husky 23:32:41
  Nie zabieram w tym względzie głosu, ponieważ nie jest wyjaśnione kto tak haniebnie postąpił z nieżyjącymi ludźmi: czy to umiarkowana opozycja, średnio umiarkowana, czy opozycja całą gębą, czyli terroryści z tzw. PI.
 • Podobno Obama dostał Nobla
  za stworzenie kategorii "umiarkowanego terrorysty" - czegoś co tłumaczy wszelkie draństwa USA. A żydowski dollar i tak się zawali ...

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31