Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Rosyjski wywiad o Turcji

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Zamieszczam raport operacyjny rosyjskiego wywiadu o werbunku i pomocy w przerzucaniu do Syrii zagranicznych bojowników, oraz o dostawach broni dla działających tam grup terrorystycznych.

 

Według dostępnych informacji, przedstawiciele Daesz stworzyli przy pomocy tureckich służb specjalnych na terenie miasta Antalya [kurort wypoczynkowy na Riwierze Tureckiej nad Morzem Śródziemnym] rozległą sieć rekrutacji osób przybywających do Turcji z państw leżących na obszarze byłego Związku Radzieckiego w celu udziału w konflikcie syryjskim i w celu ewentualnego dalszego przerzucenia się do Rosji.

Skład grupy werbowników: obywatel Kirgistanu o imieniu Abdullah, pochodzący z Republiki Adygei o imieniu Аzmet, pochodzący z Republiki Tatarstanu o imieniu Elnar, obywatel Federacji Rosyjskiej o imieniu Ilias, obywatel Azerbejdżanu Adil Alijew, pochodzący z Karaczajo-Czerkiesji o imieniu Nizam. Ich działalnością kieruje obywatel Federacji Rosyjskiej Rusłan Rastiamowicz Chajbułłow (inne nazwisko: Baris Abdul, ps. „Nauczyciel”), ur. 01.04.1978 r., pochodzący z Republiki Tatarstanu. Mieszka on wraz z rodziną w mieście Antalya. Posiada zezwolenie na stały pobyt w Turcji.

Werbunek odbywa się za wiedzą administracji izolatek aresztu tymczasowego. W przypadku zgody zatrzymanego na przyjęcie islamu i dołączenie do akcji terrorystycznej, werbujący obiecują „dogadanie się” z organami ścigania Turcji i oferują bezpłatne usługi adwokata, obywatela Republiki Turcji, Tahira Tosolara. Stwierdzono także odwiedzanie w tych samych celach miejsc tymczasowego aresztowania cudzoziemców przez obywatela Turcji, Czeczeńca Sułtana Kiechursajewa.

We wrześniu 2015 r. przetransportowano z terytorium Turcji do Syrii przez przejście w miejscowości Alikaila (prowincja Gaziantep) liczącą ponad tysiąc osób grupę bojowników Daesz, którzy przybyli z krajów Europy i z Azji Środkowej.

Trasy przerzutowe bojowników znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie granicy turecko-syryjskiej i przechodzą przez miejscowości: Antiochia (tur. Antakya), Reyhanli, Topaz, Edessa (tur. Sanliurfa), Hatay.

W marcu 2014 r. szef tureckiego МІТ (Narodowej Organizacji Wywiadowczej, tur. Milli Istihbarat Teskilati), Hakan Fidan, koordynował przerzucenie dużego oddziału Daesz, dowodzonego przez Libijczyka Mahdiego Al-Kharatiego (Mahdi al-Harati). Przerzut bojowników odbywał się drogą morską z Libii do Syrii przez przejście graniczne „Barsai” na granicy turecko-syryjskiej.

W końcu grudnia 2015 r., przy pomocy tureckich służb specjalnych i z użyciem lotnictwa wojskowo-transportowego Turcji, zorganizowano powietrzny kanał przerzutowy dla bojowników Daesz, prowadzący z Syrii przez Turcję do Jemenu. Alternatywnym sposobem przerzucania bojowników są transporty morskie, kierowane do jemeńskiego portu w Adenie.

W działalności werbunkowej prowadzonej przez tureckie medresy [szkoły przy meczetach] uczestniczą obywatele Federacji Rosyjskiej, którzy utrzymują kontakty z przedstawicielami organów bezpieczeństwa, policji i aparatu administracyjnego w wielu miastach Turcji, w tym także w Stambule.

Wiadomym jest, że w graniczących z Syrią regionach Turcji udostępnia się miejsca dla wypoczynku i leczenia rannych bojowników Daesz. W roku 2014 na rehabilitacji w mieście Gaziantep przebywało co najmniej 700 bojowników.

Według dostępnych informacji, przy udziale tureckich służb specjalnych przeniesiono w 2015 r. z Antalyi do miasta Eskisehir tzw. „tatarską wieś”. Umieszczono w niej tych bojowników i wspólników terrorystycznego ugrupowania „Dżabhat an-Nusra”, którzy są Tatarami i byłymi mieszkańcami autonomicznych republik Rosji: Tatarstanu, Baszkirii i Mordwy. Niektórzy z nich posiadają podwójne obywatelstwo: rosyjskie i tureckie.

Jednym z aktywnych funkcjonariuszy w tej wsi jest obywatel Federacji Rosyjskiej, były mieszkaniec miasta Kazań, Timur Maunirowicz Biczurin, ur. 15.12.1969 r., który od stycznia 2014 r. wspomaga islamistów walczących w Syrii.

W grudniu 2014 r., przy pomocy służb specjalnych Turcji, utworzono na jej terytorium (w szczególności w prowincji Hatay) obozy skupiające nielegalnych imigrantów w celu ich szkolenia i wysyłania jako oddziałów ekstremistów do Syrii. W styczniu 2015 r., przy udziale tureckiego МІТ, podjęto kroki dla scalenia trzech terrorystycznych oddziałów: „Osman Gazi”, „Omar bin Abdulaziz” i „Omar Mukhtar” w jedno zgrupowanie o nazwie: „Brygada Sułtana Abdulhamida”, której dowódcą został mianowany Omar Abdullah. Członkowie tej formacji szkoleni są – pod kierownictwem instruktorów z jednostek specjalnych Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Turcji oraz pracowników МІТ – w obozie umieszczonym w tureckim mieście Bayir-Bucak. Przy czym, działania „Brygady Sułtana Abdulhamida” uzgadniane są z bojownikami „Dżabhat an-Nusra” działającymi na północy syryjskiej prowincji Latakia.

Wiadomo, że przedstawiciele syryjskiej opozycji, którzy otrzymali przeszkolenie wojskowe w obozie na terytorium Turcji – w mieście Kirsehir, przekazali 21 września 2015 r. broń bojownikom z „Dżabhat an-Nusra” w syryjskim miasteczku Tell Rifaat.

Według dostępnych informacji, dzięki wykorzystywaniu możliwości ulokowanych w Turcji fundacji: „Insan Hak Ve Hurriyetleri Ve Insani Yardim Vakfi” (IHH) [jest to organizacja humanitarna tureckiej filii Bractwa Muzułmańskiego], „Imkander” [ta fundacja wspiera ruch niepodległościowy muzułmanów Kaukazu]  i „Oncu Nesil Insani Yardim Dernegi” – broń w dalszym ciągu jest dostarczana ugrupowaniom terrorystycznym w Syrii.

Dostawy różnego typu broni, sprzętu wojskowego i amunicji przychodzą z wielu państw trzecich do tureckiego portu Aleksandretta (tur. Iskenderun). Po opuszczeniu portu, środki wojskowo-techniczne przewożone są przez prowincję Hatay (i tureckie przejście graniczne Oncupinar) do syryjskich miast Aleppo i Idlib przy pomocy transportu ciężarowego należącego do fundacji IHH, „Imkander” i „Oncu Nesil”, który ma tureckie państwowe numery rejestracyjne: 33 SU 317, 06 DY 7807, 33 SU 540, 33 SU 960, 42 GL 074, 31 R 5487. Na terytorium Syrii ta broń i amunicja rozdawane są turkmeńskim grupom bandyckim i formacjom „Dżabhat an-Nusra”.

15 września 2014 r. przedstawiciele IHH wysłali transportem samochodowym z tureckiego miasta Bursa przez tureckie przejście graniczne Ceylanpinar (powiat Reyhanli) broń i medykamenty dla oddziałów Daesz operujących na terytorium Syrii. Ładunek ten przewożony był na terenie Turcji w asyście samochodów pracowników МІТ.


 

/źródło: Reseau Voltaire/


//Tłum. z rosyjskiego: Grzegorz Grabowski//

KOMENTARZE

 • @
  Jednopała jeszcze tu nie było? Szabat świętuje, czy co?
 • @nana 12:47:18
  Bardzo piękne jest to Pani wspomnienie o psie ze schroniska i refleksja nad jego pustą miską i znaczeniem w oceanie bytów. Jakbym to widział… Też miałem kiedyś, w późnym dzieciństwie, psa – owczarka szkockiego: był tak głupi, jak był piękny i dobrze urodzony – miał seanse bezmyślnego szczekania codziennie przez 1-2 godziny, ale starzejąc się robił to coraz krócej. Zamilkł jak miał 6-7 lat, ale miałem wrażenie, że wcale nie zmądrzał, tylko się zmęczył. Żył 17 lat i też było nam go żal, chociaż za młodu był zmorą okolicy przez to szczekanie.
  Do jednopała przywykłem już jak do upierdliwego psa, który każdy tekst musi milczkiem osikać, a dziś już przeszedł mi serią przez tyle tekstów, ile zdołał dosięgnąć myszą, więc się zdziwiłem, że mu tak wcześnie przeszło… Jak Pani ma ochotę, to proszę się nie krępować i sieknąć mi pałę, nie widzę przeszkód.
  Słowa „o werbunku i pomocy w przerzucaniu do Syrii zagranicznych bojowników” pochodzą z tytułu raportu, więc ich nie zmieniałem. Ale nie ma sporu, że są to „zwyczajni, płatni bandyci” tak jak Pani napisała.
  Pozdrawiam Panią coraz serdeczniej. BJ
 • @@@
  Nawet nie zauważyłem, że niniejszym stuknął mi na Neonie 24 wpis nr. 3000. Mały jubileusz. A wydaje mi się, że niedawno zaczynałem.
 • @Bogusław Jeznach 15:08:22
  OCEANOWI INFORMACJI
  z okazji zamieszczenia 3000 tekstu składam najwyższe wyrazy uznania i podziękowania za wielki wkład w przyśpieszanie przemian świadomości wobec otaczającej rzeczywistości, także geopolitycznej.
  Tak trzymać dalej OCEANIE.
  Pozdrawiam
 • @nana 20:46:32
  Świetny materiał, Dzięki.
 • @Votan9 16:56:14
  Bądź pozdrowiony, Votanie 9. I przyjmij wyrazy podzięki za wyrażone uznanie. BJ
 • @Votan9 16:56:14
  Przyłączam się do życzeń, wierny czytelnik.. :).
  Oby to było tylko preludium, a nie zwieńczenie kariery na neonie:).

  pozdrawiam
 • @Roman Klimczyk 04:49:22
  Witam, Panie Romanie, i bardzo przyjaźnie pozdrawiam. BJ
 • @fretka 09:08:34
  Warto sobie uświadomić, że Conchita Wurst jest prowokacją seksualną również w wymiarze lingwistycznym. Concha to muszla, a Conchita to „muszelka” co jest jednym z hiszpańskich określeń ‘cipki’. Z kolei Wurst to „kiełbasa”, a to jest jednym z wulgarnych niemieckich określeń penisa. Mamy tu więc docelowe ‘dwa w jednym’, czyli biseksa.
  Pozdrawiam bardzo przyjaźnie, ale raczej w ramach tradycyjnej kultury rozdzielnopłciowej. BJ

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31