Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Rosyjski wywiad o Turcji

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Zamieszczam raport operacyjny rosyjskiego wywiadu o werbunku i pomocy w przerzucaniu do Syrii zagranicznych bojowników, oraz o dostawach broni dla działających tam grup terrorystycznych.

 

Według dostępnych informacji, przedstawiciele Daesz stworzyli przy pomocy tureckich służb specjalnych na terenie miasta Antalya [kurort wypoczynkowy na Riwierze Tureckiej nad Morzem Śródziemnym] rozległą sieć rekrutacji osób przybywających do Turcji z państw leżących na obszarze byłego Związku Radzieckiego w celu udziału w konflikcie syryjskim i w celu ewentualnego dalszego przerzucenia się do Rosji.

Skład grupy werbowników: obywatel Kirgistanu o imieniu Abdullah, pochodzący z Republiki Adygei o imieniu Аzmet, pochodzący z Republiki Tatarstanu o imieniu Elnar, obywatel Federacji Rosyjskiej o imieniu Ilias, obywatel Azerbejdżanu Adil Alijew, pochodzący z Karaczajo-Czerkiesji o imieniu Nizam. Ich działalnością kieruje obywatel Federacji Rosyjskiej Rusłan Rastiamowicz Chajbułłow (inne nazwisko: Baris Abdul, ps. „Nauczyciel”), ur. 01.04.1978 r., pochodzący z Republiki Tatarstanu. Mieszka on wraz z rodziną w mieście Antalya. Posiada zezwolenie na stały pobyt w Turcji.

Werbunek odbywa się za wiedzą administracji izolatek aresztu tymczasowego. W przypadku zgody zatrzymanego na przyjęcie islamu i dołączenie do akcji terrorystycznej, werbujący obiecują „dogadanie się” z organami ścigania Turcji i oferują bezpłatne usługi adwokata, obywatela Republiki Turcji, Tahira Tosolara. Stwierdzono także odwiedzanie w tych samych celach miejsc tymczasowego aresztowania cudzoziemców przez obywatela Turcji, Czeczeńca Sułtana Kiechursajewa.

We wrześniu 2015 r. przetransportowano z terytorium Turcji do Syrii przez przejście w miejscowości Alikaila (prowincja Gaziantep) liczącą ponad tysiąc osób grupę bojowników Daesz, którzy przybyli z krajów Europy i z Azji Środkowej.

Trasy przerzutowe bojowników znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie granicy turecko-syryjskiej i przechodzą przez miejscowości: Antiochia (tur. Antakya), Reyhanli, Topaz, Edessa (tur. Sanliurfa), Hatay.

W marcu 2014 r. szef tureckiego МІТ (Narodowej Organizacji Wywiadowczej, tur. Milli Istihbarat Teskilati), Hakan Fidan, koordynował przerzucenie dużego oddziału Daesz, dowodzonego przez Libijczyka Mahdiego Al-Kharatiego (Mahdi al-Harati). Przerzut bojowników odbywał się drogą morską z Libii do Syrii przez przejście graniczne „Barsai” na granicy turecko-syryjskiej.

W końcu grudnia 2015 r., przy pomocy tureckich służb specjalnych i z użyciem lotnictwa wojskowo-transportowego Turcji, zorganizowano powietrzny kanał przerzutowy dla bojowników Daesz, prowadzący z Syrii przez Turcję do Jemenu. Alternatywnym sposobem przerzucania bojowników są transporty morskie, kierowane do jemeńskiego portu w Adenie.

W działalności werbunkowej prowadzonej przez tureckie medresy [szkoły przy meczetach] uczestniczą obywatele Federacji Rosyjskiej, którzy utrzymują kontakty z przedstawicielami organów bezpieczeństwa, policji i aparatu administracyjnego w wielu miastach Turcji, w tym także w Stambule.

Wiadomym jest, że w graniczących z Syrią regionach Turcji udostępnia się miejsca dla wypoczynku i leczenia rannych bojowników Daesz. W roku 2014 na rehabilitacji w mieście Gaziantep przebywało co najmniej 700 bojowników.

Według dostępnych informacji, przy udziale tureckich służb specjalnych przeniesiono w 2015 r. z Antalyi do miasta Eskisehir tzw. „tatarską wieś”. Umieszczono w niej tych bojowników i wspólników terrorystycznego ugrupowania „Dżabhat an-Nusra”, którzy są Tatarami i byłymi mieszkańcami autonomicznych republik Rosji: Tatarstanu, Baszkirii i Mordwy. Niektórzy z nich posiadają podwójne obywatelstwo: rosyjskie i tureckie.

Jednym z aktywnych funkcjonariuszy w tej wsi jest obywatel Federacji Rosyjskiej, były mieszkaniec miasta Kazań, Timur Maunirowicz Biczurin, ur. 15.12.1969 r., który od stycznia 2014 r. wspomaga islamistów walczących w Syrii.

W grudniu 2014 r., przy pomocy służb specjalnych Turcji, utworzono na jej terytorium (w szczególności w prowincji Hatay) obozy skupiające nielegalnych imigrantów w celu ich szkolenia i wysyłania jako oddziałów ekstremistów do Syrii. W styczniu 2015 r., przy udziale tureckiego МІТ, podjęto kroki dla scalenia trzech terrorystycznych oddziałów: „Osman Gazi”, „Omar bin Abdulaziz” i „Omar Mukhtar” w jedno zgrupowanie o nazwie: „Brygada Sułtana Abdulhamida”, której dowódcą został mianowany Omar Abdullah. Członkowie tej formacji szkoleni są – pod kierownictwem instruktorów z jednostek specjalnych Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Turcji oraz pracowników МІТ – w obozie umieszczonym w tureckim mieście Bayir-Bucak. Przy czym, działania „Brygady Sułtana Abdulhamida” uzgadniane są z bojownikami „Dżabhat an-Nusra” działającymi na północy syryjskiej prowincji Latakia.

Wiadomo, że przedstawiciele syryjskiej opozycji, którzy otrzymali przeszkolenie wojskowe w obozie na terytorium Turcji – w mieście Kirsehir, przekazali 21 września 2015 r. broń bojownikom z „Dżabhat an-Nusra” w syryjskim miasteczku Tell Rifaat.

Według dostępnych informacji, dzięki wykorzystywaniu możliwości ulokowanych w Turcji fundacji: „Insan Hak Ve Hurriyetleri Ve Insani Yardim Vakfi” (IHH) [jest to organizacja humanitarna tureckiej filii Bractwa Muzułmańskiego], „Imkander” [ta fundacja wspiera ruch niepodległościowy muzułmanów Kaukazu]  i „Oncu Nesil Insani Yardim Dernegi” – broń w dalszym ciągu jest dostarczana ugrupowaniom terrorystycznym w Syrii.

Dostawy różnego typu broni, sprzętu wojskowego i amunicji przychodzą z wielu państw trzecich do tureckiego portu Aleksandretta (tur. Iskenderun). Po opuszczeniu portu, środki wojskowo-techniczne przewożone są przez prowincję Hatay (i tureckie przejście graniczne Oncupinar) do syryjskich miast Aleppo i Idlib przy pomocy transportu ciężarowego należącego do fundacji IHH, „Imkander” i „Oncu Nesil”, który ma tureckie państwowe numery rejestracyjne: 33 SU 317, 06 DY 7807, 33 SU 540, 33 SU 960, 42 GL 074, 31 R 5487. Na terytorium Syrii ta broń i amunicja rozdawane są turkmeńskim grupom bandyckim i formacjom „Dżabhat an-Nusra”.

15 września 2014 r. przedstawiciele IHH wysłali transportem samochodowym z tureckiego miasta Bursa przez tureckie przejście graniczne Ceylanpinar (powiat Reyhanli) broń i medykamenty dla oddziałów Daesz operujących na terytorium Syrii. Ładunek ten przewożony był na terenie Turcji w asyście samochodów pracowników МІТ.


 

/źródło: Reseau Voltaire/


//Tłum. z rosyjskiego: Grzegorz Grabowski//

KOMENTARZE

 • @
  Jednopała jeszcze tu nie było? Szabat świętuje, czy co?
 • @nana 12:47:18
  Bardzo piękne jest to Pani wspomnienie o psie ze schroniska i refleksja nad jego pustą miską i znaczeniem w oceanie bytów. Jakbym to widział… Też miałem kiedyś, w późnym dzieciństwie, psa – owczarka szkockiego: był tak głupi, jak był piękny i dobrze urodzony – miał seanse bezmyślnego szczekania codziennie przez 1-2 godziny, ale starzejąc się robił to coraz krócej. Zamilkł jak miał 6-7 lat, ale miałem wrażenie, że wcale nie zmądrzał, tylko się zmęczył. Żył 17 lat i też było nam go żal, chociaż za młodu był zmorą okolicy przez to szczekanie.
  Do jednopała przywykłem już jak do upierdliwego psa, który każdy tekst musi milczkiem osikać, a dziś już przeszedł mi serią przez tyle tekstów, ile zdołał dosięgnąć myszą, więc się zdziwiłem, że mu tak wcześnie przeszło… Jak Pani ma ochotę, to proszę się nie krępować i sieknąć mi pałę, nie widzę przeszkód.
  Słowa „o werbunku i pomocy w przerzucaniu do Syrii zagranicznych bojowników” pochodzą z tytułu raportu, więc ich nie zmieniałem. Ale nie ma sporu, że są to „zwyczajni, płatni bandyci” tak jak Pani napisała.
  Pozdrawiam Panią coraz serdeczniej. BJ
 • @@@
  Nawet nie zauważyłem, że niniejszym stuknął mi na Neonie 24 wpis nr. 3000. Mały jubileusz. A wydaje mi się, że niedawno zaczynałem.
 • @Bogusław Jeznach 15:08:22
  OCEANOWI INFORMACJI
  z okazji zamieszczenia 3000 tekstu składam najwyższe wyrazy uznania i podziękowania za wielki wkład w przyśpieszanie przemian świadomości wobec otaczającej rzeczywistości, także geopolitycznej.
  Tak trzymać dalej OCEANIE.
  Pozdrawiam
 • @nana 20:46:32
  Świetny materiał, Dzięki.
 • @Votan9 16:56:14
  Bądź pozdrowiony, Votanie 9. I przyjmij wyrazy podzięki za wyrażone uznanie. BJ
 • @Votan9 16:56:14
  Przyłączam się do życzeń, wierny czytelnik.. :).
  Oby to było tylko preludium, a nie zwieńczenie kariery na neonie:).

  pozdrawiam
 • @Roman Klimczyk 04:49:22
  Witam, Panie Romanie, i bardzo przyjaźnie pozdrawiam. BJ
 • @fretka 09:08:34
  Warto sobie uświadomić, że Conchita Wurst jest prowokacją seksualną również w wymiarze lingwistycznym. Concha to muszla, a Conchita to „muszelka” co jest jednym z hiszpańskich określeń ‘cipki’. Z kolei Wurst to „kiełbasa”, a to jest jednym z wulgarnych niemieckich określeń penisa. Mamy tu więc docelowe ‘dwa w jednym’, czyli biseksa.
  Pozdrawiam bardzo przyjaźnie, ale raczej w ramach tradycyjnej kultury rozdzielnopłciowej. BJ

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930